Nieuwsbericht

De Veranderaars 2025: de 7 culturele Veranderaars zijn bekend!

Dit jaar is VSBfonds voor de tweede keer op zoek gegaan naar mensen die ‘goeie’ dingen doen. Voor anderen in hun wijk, dorp, stad of voor de samenleving als geheel.

In de tweede editie van De Veranderaars zetten we culturele vernieuwers in de schijnwerpers: vernieuwers die het verschil maken in de transitie naar een inclusieve culturele sector. Na beraad van de jury zijn zeven culturele veranderaars beloond met een financiële impuls voor hun veranderideeën en initiatieven, zodat zij hun goede werk kunnen voortzetten en versterken.

Inspireren, werelden openen en nieuwe perspectieven
Veranderaars zijn hard nodig om te komen tot datgene wat VSBfonds voor ogen heeft: een sociale, inclusieve en creatieve samenleving waarin iedereen meedoet. En voor zo’n samenleving zijn kunst en cultuur onmisbaar. Daarom willen we deze zeven culturele veranderaars in het zonnetje zetten. Dit zijn allen mensen die vanuit hun organisatie of initiatief maatschappelijke verandering in beweging zetten door anderen te inspireren, werelden te openen en nieuwe perspectieven hoorbaar en zichtbaar te maken.

De zeven veranderaars van 2025
Met ‘De Veranderaars 2025’ riep VSBfonds mensen op om culturele veranderaars te nomineren die laten zien hoe het anders kan. Die weten hoe je in onze diverse samenleving verschillende verhalen, perspectieven en stemmen die gehoord móeten worden, laat horen. Uiteindelijk is het oog van de jury gevallen op zeven veranderaars, ieder met hun eigen veranderkracht en unieke aanpak.

De volgende Veranderaars ontvangen € 30.000 voor hun veranderplannen die systemen doorbreken en verandering brengen:

  • Cheryl Mak – Now’s The Time. Cheryl verbindt al 17 jaar beleid en straatcultuur en laat zien hoe de culturele sector er níet alleen anders uit kan zien, maar hoe men het ook daadwerkelijk anders moet organiseren.
  • Zineb Seghrouchni – DAR Cultural Agency. Als culturele architect bouwt Zineb aan relaties tussen kunstenaars en instellingen, en de benodigde infrastructuur. Ze wil de rijkdom onder het gevestigde culturele veld tot bloei laten komen.
  • Y.M.P. – Productiehuis Flow. Y.M.P. begeleidt jongeren met een kwetsbare achtergrond naar het podium en geeft ongehoorde stemmen een plek. Hij laat zien dat echte inclusie begint buiten de gebaande paden.
  • Milena Mulders. Milena laat zien dat verandering soms begint in de kleinste maar meest betekenisvolle ontmoetingen, zoals met de maquette van het eerste AZC in Nederland (Tussenlanding).

De volgende Veranderaars ontvangen € 12.500 voor hun veranderplannen, die al jarenlang laten zien hoe kunst en cultuur een krachtig middel is voor maatschappelijke verbinding en verandering:

  • Bright Richards – New Dutch Connections. Als voormalig vluchteling maakt Bright thema’s als migratie, identiteit en veerkracht voelbaar. Met zijn theaterproducties ondersteunt hij (ex-)vluchtelingen bij talentontwikkeling en netwerken.
  • Marelie van Rongen - De Schuur. Marelie werkt aan een toekomstbestendig, inclusief theater waar meerstemmigheid vorm krijgt in zowel programmering als de structuur van de organisatie.

De volgende Veranderaar krijgt een incentive, omdat we onder de indruk zijn met wat hen bereikt en de inzet voor deze doelgroep:

  • Sarah Huygens Jawla - BLQCK A Queer Aesthetic. Sarah verbindt kunst, activisme en zorg vanuit een queer, intersectioneel en dekoloniaal perspectief. Sarah herdefinieert wie cultuur máákt én voor wie cultuur bedoeld is.

VSBfonds wil alle veranderaars van harte feliciteren met hun titel ‘Veranderaar 2025’ en hen veel succes wensen met het voortzetten van hun goede werk!